niedziela, 14 maja 2017

Ogólna charakterystyka jerzyka zwyczajnego

Jerzyk zwyczajny Apus apus (z greckiego: a-bez i pus-stop) należy do rodziny  Apodidae, rzędu Apodiforme. Polska nazwa wywodzi się̨ stąd, że ptaki te przybywały do naszego kraju z Afryki w okolicach dnia św. Jerzego. Na pierwszy rzut oka, szczególnie podczas obserwacji latających ptaków, jerzyk może być mylony z jaskółką. Jednak łatwo odróżnimy je od jaskółki dymówki czy oknówki. Jest on wyraźnie większy, jednolicie brązowo brunatnoszary  z jedynym jaśniejszym miejscem wokół podbródka i gardła. Jaskółki mają biały spód ciała i krótsze skrzydła. Warto też dodać, że jaskółki nie są spokrewnione z jerzykami gdyż należą do rodziny jaskółkowatych (Hirundinidae) i rzędu wróblowych (Passeriformes).
Jerzyk spędza prawie cale życie w powietrzu. Ostatnie badania duńskich naukowców pokazały, że młody jerzyk ponad 99 procent czasu by w locie w okresie 10-miesięcy. Badane ptaki po opuszczeniu gniazda podczas migracji do krajów Afryki Środkowej nie dotykały ziemi, aż do następnego sezonu lęgowego, kiedy powróciły do miejsc gniazdowania. Jerzyki posiadają długie skrzydła (40-50 cm) o kształcie łagodnego sierpa. Długość ciała tych ptaków wynosi 16-18 cm a waga waha się od 35 do 50 gramów. Jerzyki maja charakterystyczny typ budowy stóp. Wszystkie cztery palce są zwrócone do przodu (stopa przodopalcowa, ang. pamprodactyl foot). Nogi jerzyka, choć krótkie, są na tyle silne, że ptaki mogą przywierać i stabilnie się utrzymywać na pionowych powierzchniach murów. Taka budowa nóg ma także pewne wady. W momencie gdy ptak znajdzie się przypadkowo na ziemi przemieszcza się po niej nieporadnie. Fascynujący jest fakt, ze pomimo niewielkich gabarytów ciała i wyczerpującej corocznej długodystansowej migracji średnia wieku tych ptaków wynosi 5-6 lat a najstarszy znaleziony ptak miały 18 i 21 lat.
Jerzyka zwyczajnego w okresie lęgowym możemy spotkać od Chin, przez Azję, do Europy Środkowej, części Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej. Jak pokazały ostatnie badania obserwujące migrację jerzyków, ptaki te zimę spędzają  w Zairze, Tanzanii, Zimbabwe, Mozambiku i w Republice Południowej Afryki. Pierwsze jerzyki przylatują do Polski w ostatnich dniach kwietnia, większość w pierwszych dniach maja. Zwykle w ostatnich dniach lipca i z początkiem sierpnia jerzyki odlatują na zimowiska do tropikalnej Afryki.

Jerzyki są kolonialnymi, monogamicznymi ptakami gnieżdżącymi się dzisiaj w budynkach naszych miast, wykorzystując do tego celu różne szczeliny w elewacji budynku, stropodachy, otwory czy ubytki w cegłach. Mogą one także gnieździć się w specjalnie dla nich zaprojektowanych i wieszanych na budynkach budkach lęgowych. Samica jerzyka składa 2-3 białe jaja, których okres inkubacji trwa od 18 do 21 dni. Młode po 2-3 tygodniach od wylęgu znacznie zwiększają swoją aktywność, zaczynają samodzielnie poruszać się w gnieździe i ćwiczyć mięśnie szkieletowe oraz skrzydła wykonując charakterystyczne tzw. pompki (ang. press ups). Po 35-56 dniach młode opuszczając gniazdo są całkowicie niezależne, nie potrzebują już rodziców, potrafią same zadbać o zdobycie pokarmu oraz samodzielnie odlecieć do Afryki. 
Ciąg dalszy o jerzykach już jutro w następnym wpisie....
Jerzyki są wspaniałymi lotnikami. Ich skrzydła są wyjątkowo długie. (fot. P. Szczypa)    
Jerzyki są koloru brązowo, brunatnoszarego. (fot. P. Szczypa)    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Karmienie jerzyk ó w P ojenie i ogrzanie Przed rozpoczęciem pierwszego karmienia jerzyka niezwykle ważne jest jego nawodnienie (uważa s...